Ciekawostki. Czego nie wiesz o oleju moringa?

Coraz chętnie sięgamy w pielęgnacji włosów i całego ciała po produkty pochodzenia roślinnego, które mają zapewnić nam odżywienie i nawilżenie zgodne z naturą, bez zbędnych środków chemicznych i szkodliwych substancji. Jednym z ciekawszych olejów roślinnych wykorzystywanych w kosmetyce jest olej z drzewa Moringa. Przedstawiamy garść ciekawostek na jego temat.

# Nadaje się do użycia nawet przez okres 5 lat.

Olej moringa zalicza się do stabilnych olejów o bardzo długim terminie przydatności. Przechowywany w chłodnym i zacienionym miejscu zachowuje swoje właściwości nawet przed pięć lat od otwarcia. Nie jełczeje i nie jest wrażliwy na podgrzewanie.

# Jego właściwości znane są już od starożytności.

Pierwsze wzmianki na temat oleju z nasion drzewa Moringa pochodzą z 1400 roku p.n.e. z Egiptu – wykorzystywano go wówczas w kosmetyce jako składnik bazowy dla kosmetyków przeciwzmarszczkowych z kadzidłem, papirusem i sfermentowanym sokiem roślinnym.

# Nadaje się do wykorzystania jako paliwo do lamp.

Niezwykle ceniony w kosmetyce olej z nasion olejowego drzewa Moringa nadaje się także do wykorzystania w przemyśle, a wszystko za sprawą dobrej stabilności. W XIX wieku wykorzystywano go jako paliwo do lamp lub składnik farb.

# Nie powinno się przechowywać go w lodówce.

Panuje przekonanie, że oleje roślinne powinno się przechowywać w lodówce, aby nie wytracały szybko swoich właściwości i dłużej nadawały się do użycia. Olej moringa w niskich temperaturach tężej, a przechowywanie go w lodówce nie jest dla niego dobre. Mimo tego lubi niższe temperatury niż pokojowa i zacienione miejsca.

# Wytłacza się go z nasion „cudownego drzewa”.

Choć brzmi to śmiesznie, opisywany olej wytłacza się z nasion cudownego drzewa. Chodzi o jego bogate właściwości, które tak dobrze znane są od wieków, że na Moringę olejodajną mawia się: drzewo cudów, drzewo życia, drzewo z raju, magiczne drzewo lub najlepszy przyjaciel matki.

# Wykorzystuje się go jako nośnik perfum.

Właściwości olejku moringa sprawiają, że z powodzeniem wykorzystuje się go jako olejową bazę do perfum. Lekkość, bardzo dobra wchłanialność, brak intensywnego zapachu, dobra interakcja ze skórą i oczywiście stabilność oleju moringa to zalety doceniane przez producentów perfum.

# Można używać go do uzdatniania wody.

Co ciekawe, właściwości Moringi olejodajnej są tak mnogie, że można ją wykorzystywać nawet w uzdatnianiu wody. Sproszkowane suszone liście drzewa lub skoncentrowany olejek moringa oczyszcza wodę z bakterii, także tych groźniejszych szczepów.